Kalendář
 • 30.3.2020Black Hat Asia
 • 1.4.2020ASIS Europe
 • 3.4.2020SANS 2020
 • 20.4.2020Hack In The Box Security Conference
AEC v1.0.4

Kyber bezpecnost
@Kyberbezpecnost.cz

Ransomware je dominantní formou malwaru

18. 8. 2017

Ze zpráv společností Proofpoint, Kaspersky a Symantec vyplývá, že ve druhém čtvrtletí roku 2017 došlo ke značnému nárůstu šíření malware. Mohou za to zejména masivní globální kampaně WannaCry a NotPetya. Mezi malwarem šířeným pomocí e-mailu začíná dominovat ransomware, který podle různých studií tvoří přes 60% šířeného malwaru.

Share Button

Komentáře

 • Pokorný napsal:

  Ahoj, prosím o odpověď. Mám PC s několika disky. K němu je připojena NAS Synology. Pokud mě napadne ransomware, předpokládám, že mi zakóduje všechny disky na PC. Zašifruje ale i disk NAS? Ukládám tam zálohy PC ale nevím, jestli to je bezpečné. Můžete mi prosím fundovaně odpovědět, nebo poradit jiné odborníky? Díky Pokorný

  • Cyber napsal:

   Dobrý den, záleží na konkrétním ransomware, ale obecně lze říct, že dnes už naprostá většina ransomware zvládá zašifrovat i síťové disky. Proto nelze zálohy na síťový disk považovat za spolehlivou obranu proti ransomwaru. Řešením je takzvaná off-line záloha. To znamená, že disk na který se zálohuje, se k PC (a do sítě) připojuje jen po čas zálohování a jinak je zcela odpojen. Taková metoda má samozřejmě svá omezení a v prostředí firem s velkým počtem pracovních stanic, zdrojů dat atd., kde je zálohování prakticky neustálé, to nelze použít. Pro domácího uživatele s jedním nebo několika zálohovanými zařízeními je ale taková metoda ideální.