Kalendář
  • 1.4.2020ASIS Europe
  • 22.4.2020QuBit Conference Prague
  • 7.5.2020International Conference on Internet of Things, Big Data and Security (IoTBDS)
  • 14.6.2020Hack in Paris
AEC v1.0.4

Kyber bezpecnost
@Kyberbezpecnost.cz

Julian Assange byl zatčen

12. 4. 2019

Ekvádorská vláda odebrala Assangeovi azyl, který mu poskytla v roce 2012. Důvodem byla pokračující Assangeova politická aktivita v souvislosti s WikiLeaks. Ekvádorský velvyslanec následně na ambasádu pozval britskou policii, která Assange zatkla.

O Assangeovo vydání okamžitě požádaly USA v souvislosti s únikem utajovaných informací z roku 2010, na kterém se podílel také Bradley Manning. Assange měl podle obvinění Manningovi pomoct prolomit heslo do notebooku americké vlády. Dá se ale očekávat, že USA vznesou další obvinění v souvislosti s případem Bradley Manninga, hackem prezidentských voleb v roce 2016 a dalšími úniky dat.

Po Assangeově zatčení bude následovat řízení o vydání do USA. Dá se očekávat, že Assange se bude bránit poukazem na politický charakter jeho činnosti, která umožňuje vydání zamítnout. Vydání do USA by mohlo také zkomplikovat možné znovuotevření případu znásilnění ve Švédsku. Krátce po Assangeovi byl v Ekvádoru zatčen jeho údajný spolupracovník, Švéd Ola Bini. Měl se pokusit vydírat ekvádorského prezidenta Lenina Moreno, aby Assangeův azyl nerušil.

Share Button

Komentáře