Kalendář
  • 16.4.2018RSA CONFERENCE
  • 18.4.2018Qubit Prague
  • 25.4.2018IT mezi paragrafy
  • 7.5.2018x33f con
AEC v1.0.4

Kyber bezpecnost
@Kyberbezpecnost.cz

Severní Korea je připravena na kybernetickou válku

4. 9. 2014

Share Button

Helwett-Packard vydal studii věnovanou severokorejskému kyberprostoru. Popisuje v ní jeho topografii, která se vyznačuje ostrým rozdělením mezi přístupem k internetu umožněnému pouze cizincům a několika prověřeným jedincům a vnitrostátnímu intranetu. Přístup k celostátnímu intranetu má alespoň teoreticky kterýkoli občan, ale veškeré zde umístěné informace jsou přísně cenzurovány.

Co se týče Korejské lidové armády, má několik jednotek zodpovědných za útočné operace v kyberprostoru (jednotky 121 a 91) a vývojové centrum Lab 110. Lab 110 je také zodpovědná za vývoj nejznámějšího severokorejského malwaru DarkSeoul využitého k útoku na jihokorejská média a finanční instituce v březnu 2013. Tento útok samotný byl zaměřený na zničení důležitých dat a provedla ho hackerská skupina WhoIs Team, která spolu s dalšími (IsOne, Kimsukyang) tvoří nedílnou součást severokorejské struktury pro vedení kybernetické války. Součásti věnující se v kyberprostoru především informační válce a propagandě má i vládnoucí Dělnická strana.

Kybernetická válka velmi příhodně zapadá do severokorejského konceptu asymetrického konfliktu, který severní Korea vyznává. Využívá proto v kyberprostoru široké spektrum prostředků k napadání cizí infrastruktury, shromažďování zpravodajských informací, propagandistickým účelům nebo vydělávání financí (např. z online her). Další důležitou součástí severokorejské strategie je elektronická válka. Severní Korea je schopna rušit GPS signál a provádět EMP útoky na cizí infrastrukturu. To je obzvláště hrozivé pro technologicky vyspělou společnost v jižní Koreji. I přes svou zaostalost v síťové infrastruktuře má severní Korea propracovaný systém vzdělávání matematických talentů využitelných pro vedení operací v kyberprostoru. To jí umožňuje pravidelně své schopnosti testovat na cílech v jižní Koreji, USA a Japonsku.

Share Button

Komentáře