Kalendář
  • 14. 6. 2020Hack in Paris
  • 15. 6. 2020Open Security Summit
  • 1. 8. 2020Black Hat USA
  • 6. 8. 2020Def Con 28
AEC v1.0.4

Kyber bezpecnost
@Kyberbezpecnost.cz

CIA a BND léta vlastnily firmu dodávající šifrovací zařízení

12. 2. 2020

Informace o spolupráci švýcarské společnosti Crypto AG se západními zpravodajskými službami se poprvé objevily už v osmdesátých letech v důsledku neopatrnosti amerického prezidenta Regana. Deník The Washington Post a stanice ZDF teď ale přišly s odhalením, že zpravodajské služby společnost Crypto AG dlouhou dobu vlastnily. Crypto AG spolupracovala se zpravodajskými službami už od padesátých let. Jejími vlastníky se ale staly až v roce 1970.
Obě zpravodajské služby měly k řízení společnosti odlišný přístup. Zatímco německá BND se obávala odhalení a pozměněné šifrovací přístroje chtěla dodávat jen vybraným uživatelům, americká CIA chtěla zachycovat většinu šifrovaného provozu. To vedlo na začátku 90. let k odchodu BND z Crypto AG. CIA pak firmu vlastnila až do roku 2018, kdy byla rozdělena do společností CyOne a Crypto International AG. Obě nástupnické firmy tvrdí, že se zahraničními zpravodajskými službami nemají nic společného.
Němci, Američané a jejich spojenci tak mohli číst například Íránskou komunikaci během islámské revoluce a Irácko-Íránské války nebo Argentinskou komunikaci během války o Falklandy.

Share Button

Komentáře